29 Temmuz 2007 Pazar

Tespit No: 0..

..Garson sağ omzunuzun üstünden kibarca eğlir ve masadaki şarap kadehine azıcık şarap koyduktan sonra şişeyi yumuşak bir hareketle döndürerek kaldırır, geri çekilir ve beklemeye başlar...

Beklemenin amacı bellidir. Şaraptan küçük bir yudum alırsın, yavaşca ağzının içinde gezindirdikten sonra yutarsın...
... ve garsona şarabı beğenip beğenmediğini işaret edersin. O da duruma göre ya doldurmaya devam eder, yada başka bir şarap getirmek üzere ayrılır.
Aslında durum, temelde bu kadar basittir..
--Şimdiii.. Merak etiğim konu, siz bu noktada ne yaparsınız??
Genelde sergilenen tavır; şarabı önce bi güzel koklayıp, sonrada ağızda ben bu işten çok ii anlarım edasıyla şöylece bi çalkaladıktan sonra, tamam devam edebilirsin gibisinden ukala bir işaret vermektir.
Ömrüm boyunca hiç bir zaman "Aa bu ne be böyle, sen buna şarap mı diosun?? istemem bunu başkasını getir!!" diyeni de görmedim zaten [bu diolog da çok ukala oldu bee]
Ben mi na'parım??
-Denememe gerek yok, devam edebilirsiniz. derim...

4 yorum:

mathy dedi ki...

bende...çok şık içiciyimdir...he he..

geçenlerde bi yerde 3.600 ytlik şarap gördük ya, oha falan olduk...bu da böle bi anı işte...:P

H2O2 dedi ki...

Neden kimse "Beğenmedim ben. Yenisini getir" demez? Çünkü o açtırdığın ama içmediğin şarabın parasını ödersin de ondan. Zaten garsonunda şeyinde değildir. Bu da ayrı mevzu.

[turshu] dedi ki...

ee madem geri göndermiycen, oyle yada böyle yine de içeçeksin o şişeyi, ne die artizzlik yapıon kardeşim???

diye sormak lüzumlumudur??

H2O2 dedi ki...

Orasına basit insanların ego tatmini diyebiliriz bence. "Daha dün 3 milyona litrelik şarap alıyordun. Ne oldu bir anda?" demezler mi? Demiyorlar ise bile demeliler.